Lektira

Popis lektire za 1.razred

1. Jacob i Wilhelm Grimm: Bajke
2. Zvonimir Balog: Male priče o velikim slovima
3. Jens Sigsgaard: Pale sam na svijetu
4. Željka Horvat-Vukelja: Slikopriče
5. Sonja Zubović: Kako se gleda abeceda
6. Jean-Baptiste Baronian: Figaro, mačak koji je hrkao

Popis lektire za 2.razred

1. Božidar Prosenjak: Miš – LISTOPAD 2021.
2. Nevenka Videk: Pismo iz Zelengrada – STUDENI 2021.
3. Želimir Hercigonja: Poštar zeko Brzonogi – PROSINAC 2021.
4. Hans Christian Andersen: Bajke (izbor 3 Andersenove bajke koje će učenik pročitati preko zimskih
praznika. Pazite na primjerenost priče za dob kao i nepoželjan sadržaj) – SIJEČANJ 2022.
5. Ratko Zvrko: Grga Čvarak – VELJAČA 2022.
6. Hrvoje Kovačević: General Kiro miš – OŽUJAK 2022.
7. Alan Aleksander Milne: Medo Winnie zvani Pooh – TRAVANJ 2022.
8. Odabir djela prema vlastitom izboru – SVIBANJ 2022.

Dodatna lektira (za vježbanje čitanja):
Dubravko Horvatić: Stanari u slonu
Charles Perrault: Mačak u čizmama
Ela Peroci: Djeco, laku noć (Maca Papučarica, Moj kišobran može biti balon, Ja imam ti nemaš)

Popis lektire za 3.razred

1. LISTOPAD: Miševi i mačke naglavačke, Luko Paljetak
2. STUDENI: Basne, Ezop
3. PROSINAC: Sijač sreće, Božidar Prosenjak
4. SIJEČANJ: Vlak u snijegu, Mato Lovrak
5. VELJAČA: Grički top, Dubravko Horvatić
6. OŽUJAK: Bijeli jelen, Vladimir Nazor
7. TRAVANJ: Jurnjava na motoru, Stanislav Femenić
8. SVIBANJ: Čudnovate zgode šegrta Hlapića, Ivana Brlić-Mažuranić

IME PISCA:
NASLOV KNJIGE:
ODREDITI GLAVNE DOGAĐAJE U FABULI I DATI IM NASLOVE:
ODABRATI NAJZANIMLJIVIJI DOGAĐAJ I UKRATKO GA OPISATI:
ODREDITI MJESTO GLAVNOG DOGAĐAJA:
KARAKTERIZACIJA LIKOVA:
IMENOVATI GLAVNE I SPOREDNE LIKOVE:

Popis lektire za 4. razred 2020/2021

1. Johanna Spyri: Heidi – LISTOPAD
2. Ivana Brlić-Mažuranić: Regoč – STUDENI
3. Ivana Brlić-Mažuranić: Šuma Striborova – PROSINAC
4. Mato Lovrak: Družba Pere Kvržice – SIJEČANJ
5. Erich Kästner: Emil i detektivi – VELJAČA
6. Hrvoje Kovačević: Tajna mačje šape – OŽUJAK
7. Felix Salten: Bambi – TRAVANJ
8. Ludwik Jerzy Kern: Ferdinand Veličanstveni – SVIBANJ
9. Anto Gardaš: Izum profesora Leopolda – LIPANJ

Popis lektire za 5. razred:

1. Šaljive narodne priče
2. Ivan Kušan: Koko u Parizu
3. Ferenc Molnar: Junaci Pavlove ulice
4. Selma Lagerof: Legende o Kristu
5. Roald Dahl: Charlie i tvornica čokolade
6. Grigor Vitez: Pjesme (pjesme)
7. Sanja Pilić: Mrvice iz dnevnog boravka
8. Miro Gavran: Kako je tata osvojio mamu
9. Milivoj Matošec: Strah u Ulici lipa

Popis lektire za 6. razred

1. Ivana Brlić-Mažuranić: Priče iz davnine (sve osim Šume Striborove i Regoča)
2. Melita Rundek: Psima ulaz zabranjen
3. Stjepan Tomaš: Mali ratni dnevnik
4. Oscar Wilde: Sretni kraljević
5. C. S. Lewis: Kronike iz Narnije (Lav, vještica i ormar)
6. Miro Gavran: Zaljubljen do ušiju
7. August Šenoa: Povjestice (Kameni svatovi, Kugina kuća, Postolar i vrag, Smrt Petra Svačića)
8. Pavao Pavličić: Trojica u Trnju
9. Jonathan Swift: Gulliverova putovanja

Popis lektire za 7. razred:

1. Hrvoje Hitrec: Smogovci
2. August Šenoa: Karanfil s pjesnikova groba
3. Siniša Glavašević: Priče iz Vukovara
4. Vjenceslav Novak: Iz velegradskog podzemlja
5. Nada Mihelčić: Zeleni pas
6. Božidar Prosenjak: Divlji konj
7. Dobriša Cesarić: Voćka poslije kiše (pjesme)
8. Dubravko Jelačić-Bužimski: Balkanska mafija
9. Pavao Pavličić: Dobri duh Zagreba (pripovijetke)

Popis lektire za 8. razred

1. Dragutin Tadijanović: Srebrne svirale (pjesme)
2. August Šenoa: Prosjak Luka
3. Anna Frank: Dnevnik Anne Frank
4. Antoine de Saint-Exupery: Mali princ
5. Ephraim Kishon: Kod kuće je najgore
6. Karl Bruckner: Sadako hoće živjeti
7. Ernest Hemingway: Starac i more
8. William Shakespeare: Romeo i Julia
9. Dinko Šimunović: Alkar

Učenici su dužni lektire čitati na vrijeme te prema zadanom predlošku uredno i savjesno voditi dnevnik čitanja u zasebnu bilježnicu.

ZADANI PREDLOŽAK PO RAZREDIMA:
1.Razred

-IME PISCA:
-NASLOV KNJIGE:
-IME GLAVNOG LIKA:
-ILUSTRACIJA PROZNOG TEKSTA:
-PRONAĆI GLAVNI DOGAĐAJ I DATI MU NASLOV:

2.Razred

-IME PISCA (NAJVAŽNIJI PODACI O PISCU):
-NASLOV KNJIGE:
-IMENOVANJE GLAVNIH I SPOREDNIH LIKOVA:
-OSOBINE GLAVNIH LIKOVA:
-IZDVOJITI GLAVNI LIK I ILUSTRIRATI GA:

3.Razred

-IME PISCA:
-NASLOV KNJIGE:
-ODREDITI GLAVNE DOGAĐAJE U FABULI I DATI IM NASLOVE:
-ODABRATI NAJZANIMLJIVIJI DOGAĐAJ I UKRATKO GA OPISATI:
-ODREDITI MJESTO GLAVNOG DOGAĐAJA:
-KARAKTERIZACIJA LIKOVA:
-IMENOVATI GLAVNE I SPOREDNE LIKOVE

4.Razred

-IME PISCA:
-NASLOV KNJIGE:
-KRATKO PREPRIČATI SADRŽAJ:
-ODABRATI NAJZANIMLJIVIJI DOGAĐAJ I UKRATKO GA OPISATI:
-ODREDITI MJESTO GLAVNOG DOGAĐAJA:
-KARAKTERIZACIJA LIKOVA:
-IMENOVATI GLAVNE I SPOREDNE LIKOVE:

Učenici su dužni lektire čitati na vrijeme te prema zadanom predlošku uredno i savjesno voditi dnevnik čitanja u zasebnu bilježnicu.